Ако искате децата ви да бъдат интелигентни, четете им приказки. Ако искате да бъдат по-интелигентни, четете им повече приказки.
Алберт Айнщайн
Ако се чудите какво е това, ВИТАМИН ``Ч`` наричам аз четенето.
Бебето се запознава със света на книгите първо чрез такива с твърди корици и цветни илюстрации, а след това идва ред и на приказките. Научно доказано е, че четенето на глас подпомага ранното проговаряне при децата, а изобилието от думи обогатява речника им в последствие.
В предучилищна възраст детето се учи на основните езикови умения. С четенето се развива способността му да разбира абстрактни понятия, да прилага логика в различни сценарии, да разпознава причина и следствие. Когато вашето дете в предучилищна възраст започне да отнася сценариите от прочетеното към собствения си живот, то ще бъде по-развълнувано от историите, които му четете. Децата първоначално са разсеяни във времето за четене на истории, но в крайна сметка ще се научат да се съсредоточават върху книгата. Заедно с четенето идва и по-силната дисциплина, по-дългото задържане на вниманието, по-добрата памет, всичко от което детето се нуждае, когато започне училище (нещо, което смартфонът няма да му даде).
Четенето развива мисленето във всяка възраст. Когато се появи любопитството от страна на детето, може да включите и енциклопедиите.
Друг плюс от този, т. нар. витамин „Ч“ е, че децата ще имат по-добра комуникация с по-големия набор от думи, които притежават. В процеса на четене се усвояват важни умения за ранна грамотност, стимулира се детското въображение, учат се нови думи, изгражда се ценностна система. Четенето на книги с деца има полза и за родителите. Специалното време, което прекарвате в четене заедно, насърчава свързването и спомага за изграждането на вашите отношения. Книжките помагат и когато трябва да въведем детето на нов етап от живота му. Например при изграждане на хигиенни навици, при постъпване на детска градина и училище, при лоши навици и други.
Моето любимо детско издателство е Клевър Бук (виж тук). Техните книжки са за всяка една детска възраст и вкъщи се четат ежедневно.
Много е важно детето да има обособено място за книги в стаята си, което да е достъпно за него. В днешно време живеем в изключително динамично ежедневие, но това не е причина да не отделяме време за четене на децата си. Таблетът и електронната книга не могат да заменят родителят, който е прегърнал детето си и му чете. Тези моменти са незаменими и ги дължим на децата си.
Ако с написаното съм накарала поне един родител да започне да чете на децата си, то значи статията ми е полезна.
Бъдете здрави!